Azonnali hatályú felmondás
A munkaviszony létrejöttét követően a munkavállalót és a munkáltatót is terhelik kötelezettségek, amelyek megszegése a munkaviszony azonnali hatályú megszüntetését eredményezik.
A törvény szabályozása szerint a munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással akkor szüntetheti meg, ha a másik fél
- a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
- egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
Ami a kötelezettségszegést illeti, ezeknek nem bármilyen, hanem csak a jelentős mértékű megszegése szolgálhat alapul az azonnali hatályú felmondás közlésére. Azt, hogy melyek az ebbe a körbe eső magatartások, tételesen meghatározni nem lehet. Mindig csak az adott eset összes körülményei ismeretében lehet a kérdésben állást foglalni.
A munkáltató részéről ilyen jellegű kötelezettségszegésnek tekinthető különösen, ha nem fizet munkabért vagy a munkaszerződésben foglaltnál kevesebb munkabért fizet, illetve nem biztosítja a munkavállaló számára az egészséges és biztonságos munkafeltételeket és ezzel a munkavállaló további munkavégzése egészségét, testi épségét veszélyezteti. A munkavállaló részéről ilyen kötelezettségszegésnek elsősorban az tekinthető, ha például a munkáltató sérelmére bűncselekményt követ el, vagy a munkáltató bizalmával visszaél, illetve utasításának teljesítésének megtagadja. Ilyennek minősülhet a munkáltató gazdasági érdekeinek jelentős veszélyeztetése, például a konkurens munkáltatóval való összejátszás, illetve az összeférhetetlenség más esetei. Azonnali hatályú felmondásra adhat alapot esetleg az is, ha a munkavállaló jelentős ok nélkül, igazolatlanul mulaszt és azt később kimenteni nem tudja. Ugyanígy megalapozhatja az azonnali hatályú felmondást a munkahelyi felettesnek a beosztottjához intézett - szabálytalan magáncélú munkavégzésre vonatkozó - kérése.
Az azonnali hatályú felmondás egyoldalú, címzett, írásbeli jognyilatkozat, amely a munkaviszonyt a közlés időpontjában, a másik fél hozzájárulása nélkül megszünteti.
Az azonnali hatályú felmondást indokolni kell, amelyből az okának világosan ki kell derülnie. Vita esetén a felhozott azonnali hatályú felmondási ok valóságának és okszerűségének bizonyítása a felmondással élő félre hárul, ennek sikertelensége esetén a felmondás jogellenes.
Fel kell hívnunk a figyelmet, hogy a munkaviszony azonnali megszüntetését a rossz munkahelyi hangulat vagy az elviselhetetlen munkahelyi körülmények gyarapodása nem teszi indokolttá, így nem érdemes az okokat éveken át gyűjteni, hiszen a törvény az ok bekövetkeztétől számított tizenöt napon belül, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül teszi lehetővé e jog gyakorlását.
Amennyiben az azonnali hatályú felmondás indoka nem elfogadható, illetőleg annak jogszerűsége más okból vitatható, a kapcsolódó jogkövetkezmények alkalmazása iránt a bíróságon keresetet kell indítani.
Amint láthattuk, az azonnali hatályú felmondás jogának gyakorlása bármelyik fél részéről igen körültekintő megközelítést igényel, ezért a számos potenciális buktató elkerülése, illetve leküzdése végett mindenképp érdemes ügyvédhez fordulni! Tapasztalt munkatársaink megfelelőképp képviselik az Ön érdekeit az azonnali hatályú felmondással kapcsolatos valamennyi eljárásban.